Členství v:
Ikar-Cisa eaws UIAGM Česká asociace horských vůdců

Kalendář akcí, info, fotogalerie - Informace, novinky

Novinky Kalendář akcí Naplánované akce Fotogalerie Ohlednutí za sezónou Fotografická a literární soutěž Alpy4000

INFORMACE, NOVINKY, ČLÁNKY

13. 08. 2014 - 13. 08. 2014

V ALPÁCH ZAHYNULO 5 HOROLEZCŮ SE SVÝM VŮDCEM

Od včerejška, úterý 12. 8. 2014 odpoledne, začalo pátrání po skupině šesti horolezců (5 klientů + 1 guide) v oblast Mont Blancu.

PŮVODNÍ PŘEDPOKLAD:
zřejmě je v úterý odpoledne zastihla bouře, která přinesla silný vítr a sníh ve vrcholových partiích. Tato bouře se táhla celými západními Alpami a byla předpovídaná s tím, že má ve středu ráno nasněžit další velké množství sněhu.

Těla pěti francouzských horolezců již byla identifikována a dopravena do údolí. Podle záchranářů horolezci zahynuli při pádu a uvádí, že horolezci (25 - 42 let, jedna žena) vystupovali přes Arete de Fleche Rousse na Aiguille d'Argentiere ze stejnojmenné chaty s horským vůdcem v rámci dvoutýdenní horolezeckého kurzu. Pomoc přivolal chatař z chaty Refuge d´Argentiere, když se skupina nevrátila v úterý večer zpět na chatu.

AKTUALIZACE:
Dnes odpoledne bylo nalezeno i tělo pohřešovaného horského vůdce.

Jako příčina neštěstí se uvádí uvolnění sněhové desky. Tato lavinová nehoda je jasným důsledkem počasí, které nejen v posledních dnech panuje v západních Alpách.

V těchto dnech napadlo ve vrcholových partiích na léto velké množství nového sněhu a navíc zde právě v poslední dny panuje i velmi větrné počasí. V úterý již od rána dosahoval vítr ve výškách nad 4 000 m v oblasti Mont Blancu a Wallisu 80 - 100 km/h. Jedná se o velmi kritickou a zákeřnou situaci.

DOPORUČENÍ:
Z tohoto důvodu se nedoporučují výstupy speciálně v místech se strmými a závětrnými svahy s možností tvorby sněhových desek převátého sněhu.

Takovou klasickou túrou je třeba výstup na Mont Blanc z Aiguille du Midi "přes tři hory" - přes Mont Blanc du Tacul a Mont Maudit. Tato trasa je velmi oblíbená a chodí se celkem pravidelně, ale také se zde celkem pravidelně odehrávají velké tragédie.S pozdravem
Tým Alpy4000.cz
Tým Alpy4000
KOMENTÁŘE

Nebyly vloženy žádné příspěvky

NOVÝ KOMENTÁŘ
Jméno
Komentář
 
Šipka MOUNTAIN ACADEMY Šipka Freeridové campy 2020 Šipka Haute route 2020 Šipka Skialpové kurzy 2020 Šipka Lavinové kurzy 2020 Šipka Císařská haute route Šipka Monte rosa - Spaghetti ski Šipka Skialpový ráj 2020
ŠipkaAKTUALITY, INFO
ŠipkaFOTOGALERIE
ŠipkaKALENDÁŘ AKCÍ
ŠipkaPOČASÍ, LAVINY, CHATY
Alpy4000.cz na Facebooku Alpy4000.cz na Youtube
PARTNEŘI
© , Frenky a Kristýnka 2020, všechna práva vyhrazena

PARTNEŘI


Driclor proti pocení
Driclor proti nadměrnému pocení