Členství v:
Ikar-Cisa eaws UIAGM Česká asociace horských vůdců

Kalendář akcí, info, fotogalerie - Informace, novinky

Novinky Kalendář akcí Naplánované akce Fotogalerie Ohlednutí za sezónou Fotografická a literární soutěž Alpy4000

INFORMACE, NOVINKY, ČLÁNKY

18. 10. 2013

MATTERHORN - VYTVÁŘENÍ MODELU S PŘESNOSTÍ NA 20 CM, ANEB PAN LORENC BY MĚL RADOST :-)))

Výstup na Matterhorn má své kouzlo :-) Láká mnoho z vás a mnohým z vás se tento sen již splnil ...

S Milanem vyrážíme ráno v klídku a snažíme se jít vlastním tempem. Dokonce dovoluji i několik pauziček na pití :-)) Na vrchol dorážíme v 8.10. Parádní den, skvělé výhledy a tak si dojdeme ještě k italskému kříži.

Pak si sedneme na moment na švýcarské straně vrcholu. Dáváme něco k jídlu a pití a najednou koukáme, jak kousek od nás nějací modeláři připravují letadýlko k letu :-) Trochu se podivuji nad tím, kolik vzrušení tohle celé vzbuzuje. Zapíná se několik kamer (dokonce i já se nechal vyprovokovat :-))) a pak po velmi čilém vysílačkovém provozu letadélko startuje vyhozením do vzduchu směrem do Itálie ... Všichni tleskali a radovali se a já jsem nad tím jen kroutil hlavou :-)))

VYTVÁŘENÍ MODELU S PŘESNOSTÍ NA 20 CM
Vůbec jsem totiž v ten moment netušil, že zde dochází k celkem revoluční události :-)))

Švýcarské společnosti senseFly se podařilo výrazně překročit hranice, když vytvořili 3D model reliéfu jednoho z najznámějších vrcholů v Alpách s přesností 20 cm. Tímto předvedli schopnosti jejich minidronu eBee při mapovaní i takových členitých horských oblastí jakou Matterhorn bezpochyby je. Sber dat vyžadovalo jedenáct letů, šesti eBee minidronov. Dohromady vytvořili 2 200 obrázků a 300 miliónů bodů z území o rozloze 2 800 hektarů s průměrným rozlíšením 20cm. Na projektu spolupracovali také Drone Adventures (plánovaní a logistika), Pix4D (post-processing dat) a Mapbox (online vizualizace).

Mapování probíhalo z třech různých lokalitách. Nízká hmotnost dronu umožnila, aby ho Team 1 vynesl a vypustil až z vrcholu Matterhornu (4 478 m n.m.). Hlavní výzvou bylo otestovat chování dronu vo vysoké nadmořské výšce a pri typickém horském proudění. Ve stejnou dobu Team 2 mapoval nižší část hory s dalšími třemi drony. Systém umožňuje požívat současně až 10 dronů. Více informácí případně najdete na stránkách společnosti senseFly.


PAN LORENC BY MĚL RADOST
Pamatujete si na velkolepý film "Na samotě u lesa"? Až budu jednou starej a nebudu moct s vámi už takhle běhat nahoru a dolů, tak přesně podle takovýchto modelů, vám to na pohodu vyradím a budu si přitom popíjet jedno pivko za druhým, stejně jako pan Lorenc :-)))


S pozdravem
Tým Alpy4000.cz
Tým Alpy4000
KOMENTÁŘE

To je bomba, 22. 10. 2013, 7:28
Vůbec si to nedokážu technicky představit, ale super a ten výstup. Až
se z toho tají dech :-)
NOVÝ KOMENTÁŘ
Jméno
Komentář
 
Šipka MOUNTAIN ACADEMY Šipka Freeridové campy 2020 Šipka Haute route 2020 Šipka Skialpové kurzy 2020 Šipka Lavinové kurzy 2020 Šipka Císařská haute route Šipka Monte rosa - Spaghetti ski Šipka Skialpový ráj 2020
ŠipkaAKTUALITY, INFO
ŠipkaFOTOGALERIE
ŠipkaKALENDÁŘ AKCÍ
ŠipkaPOČASÍ, LAVINY, CHATY
Alpy4000.cz na Facebooku Alpy4000.cz na Youtube
PARTNEŘI
© , Frenky a Kristýnka 2020, všechna práva vyhrazena

PARTNEŘI


Driclor proti pocení
Driclor proti nadměrnému pocení