Členství v:
Ikar-Cisa eaws UIAGM Česká asociace horských vůdců

Kalendář akcí, info, fotogalerie - Informace, novinky

Novinky Kalendář akcí Naplánované akce Fotogalerie Ohlednutí za sezónou Fotografická a literární soutěž Alpy4000

INFORMACE, NOVINKY, ČLÁNKY

18. 10. 2013

MATTERHORN - VYTVÁŘENÍ MODELU S PŘESNOSTÍ NA 20 CM, ANEB PAN LORENC BY MĚL RADOST :-)))

Výstup na Matterhorn má své kouzlo :-) Láká mnoho z vás a mnohým z vás se tento sen již splnil ...

S Milanem vyrážíme ráno v klídku a snažíme se jít vlastním tempem. Dokonce dovoluji i několik pauziček na pití :-)) Na vrchol dorážíme v 8.10. Parádní den, skvělé výhledy a tak si dojdeme ještě k italskému kříži.

Pak si sedneme na moment na švýcarské straně vrcholu. Dáváme něco k jídlu a pití a najednou koukáme, jak kousek od nás nějací modeláři připravují letadýlko k letu :-) Trochu se podivuji nad tím, kolik vzrušení tohle celé vzbuzuje. Zapíná se několik kamer (dokonce i já se nechal vyprovokovat :-))) a pak po velmi čilém vysílačkovém provozu letadélko startuje vyhozením do vzduchu směrem do Itálie ... Všichni tleskali a radovali se a já jsem nad tím jen kroutil hlavou :-)))

VYTVÁŘENÍ MODELU S PŘESNOSTÍ NA 20 CM
Vůbec jsem totiž v ten moment netušil, že zde dochází k celkem revoluční události :-)))

Švýcarské společnosti senseFly se podařilo výrazně překročit hranice, když vytvořili 3D model reliéfu jednoho z najznámějších vrcholů v Alpách s přesností 20 cm. Tímto předvedli schopnosti jejich minidronu eBee při mapovaní i takových členitých horských oblastí jakou Matterhorn bezpochyby je. Sber dat vyžadovalo jedenáct letů, šesti eBee minidronov. Dohromady vytvořili 2 200 obrázků a 300 miliónů bodů z území o rozloze 2 800 hektarů s průměrným rozlíšením 20cm. Na projektu spolupracovali také Drone Adventures (plánovaní a logistika), Pix4D (post-processing dat) a Mapbox (online vizualizace).

Mapování probíhalo z třech různých lokalitách. Nízká hmotnost dronu umožnila, aby ho Team 1 vynesl a vypustil až z vrcholu Matterhornu (4 478 m n.m.). Hlavní výzvou bylo otestovat chování dronu vo vysoké nadmořské výšce a pri typickém horském proudění. Ve stejnou dobu Team 2 mapoval nižší část hory s dalšími třemi drony. Systém umožňuje požívat současně až 10 dronů. Více informácí případně najdete na stránkách společnosti senseFly.


PAN LORENC BY MĚL RADOST
Pamatujete si na velkolepý film "Na samotě u lesa"? Až budu jednou starej a nebudu moct s vámi už takhle běhat nahoru a dolů, tak přesně podle takovýchto modelů, vám to na pohodu vyradím a budu si přitom popíjet jedno pivko za druhým, stejně jako pan Lorenc :-)))


S pozdravem
Tým Alpy4000.cz
Tým Alpy4000
KOMENTÁŘE

To je bomba, 22. 10. 2013, 7:28
Vůbec si to nedokážu technicky představit, ale super a ten výstup. Až
se z toho tají dech :-)
NOVÝ KOMENTÁŘ
Jméno
Komentář
 
Šipka MATTERHORN 2019 Šipka MONT BLANC 2019 Šipka MONTE ROSA 2019 Šipka MOUNTAIN ACADEMY Šipka SILVRETTA VHT Šipka ALPSKÁ TRILOGIE 2019 Šipka EXPEDICE PERU 2019
ŠipkaAKTUALITY, INFO
ŠipkaFOTOGALERIE
ŠipkaKALENDÁŘ AKCÍ
ŠipkaPOČASÍ, LAVINY, CHATY
Alpy4000.cz na Facebooku Alpy4000.cz na Youtube
PARTNEŘI
© , Frenky a Kristýnka 2019, všechna práva vyhrazena

PARTNEŘI


Driclor proti pocení
Driclor proti nadměrnému pocení