Členství v:
Ikar-Cisa eaws UIAGM Česká asociace horských vůdců

Kalendář akcí, info, fotogalerie - Fotogalerie

Novinky Kalendář akcí Naplánované akce Fotogalerie Ohlednutí za sezónou Fotografická a literární soutěž Alpy4000

14. 08. 2013 - 16. 08. 2013

KRÁLOVSKÝ TRAVERZ MONT BLANCU 2013 PŘES AIGUILLE DE BIONNASSAY ANEB 6 000 m PŘEVÝŠENÍ ZA DVA A PŮL DNE!!!

Výstup na Mont Blanc (4 810 m) má své kouzlo :-) Láká mnoho z vás a klukům se měl splnit jejich sen ... přeci jen výstup na nejvyšší vrchol Evropy má svůj zvuk. A jít tam navíc tzv. Královským traverzem přes Aiguille de Bionnassay (4 052 m), to je síla - fyzicky ale i technicky velmi náročný výstup.

KRÁLOVSKÝ TRAVERZ MONT BLANCU PŘES AIGUILLE DE BIONNASSAY
Tady je alespoň stručný popis naší trasy:
- z Contamines de Montoja výstup na chatu Refuge des Conscrits (převýšení cca 1 500 m)
- traverz hřebene Miage na chatu Refuge Durier (převýšení cca 1 200 m)
- traverz Aiguille de Bionnassay a Dôme du Gouter na vrchol Mont Blacu (převýšení cca 1 700 m)
- sestup via Aiguille du Midi na chatu Refuge des Cosmiques a pak hřebenem Cosmiques až na Aiguille du Midi (převýšení cca 600 m)

Celkové převýšení tedy dělá 5 000 m a to pouze ve směru vzhůru!!!NOČNÍ NÁSTUP NA CHATU A SPOLEČNÉ SETKÁNÍ
Původní plán zněl trochu jinak, ale abychom klukům vyšli maximálně vstříc a jejich plánovaný výstup výrazně vylepšili, domluvili jsme se, že se potkáme na chatě Refuge des Conscrits (2 602 m). Od auta sem má cesta 1 500 m převýšení a vede nádhernou krajinou. Kluci mi píšou už odpoledne, že jsou tam a dávají si pivko :-) Já v ten moment ještě šlapu z Castoru (4 228 m) a budu mít tento den v nohách cca 1 000 m převýšení jako bonus. Na setkání s klukama na chatě budeme vyrážet až na večer z Zermattu :-) Ve 23.00 vyrážím konečně z parkoviště na chatu :-) Je to zvláštní pocit, v absolutní tmě stoupat kamsi vzhůru, když ostatní ještě spí :-) Jenže času je v létě málo a tak by byla škoda něvěnovat ho raději pořádným výstupům. Noční přemisťování je tak pro mne letos prostě nutnost, abychom vyšli vstříc vám všem, našim klientům :-)

Nástup na chatu je ale nově změněný a tak i já šlapu novou cestou, která mizí mezi skalami kdesi ve tmě a jedno fixní lano střídá druhé :-), závěrečný nový lanový most již téměř navazuje na původní cestu, která vedla přes ledovec. Musím uznat, že jako noční bojovka to byla docela dobrá orientační hříčka :-) a jsem rád, že po třetí hodině ranní ulehám alespoň na moment do postele :-)))

DOMES DE MIAGE - CHATA REFUGE DURIER
Po snídani vyrážíme. Je nádherný den a z vrcholků Domes de Miage je nádherný výhled všemi směry. Mont Blanc a jeho západní stěnu máme jako na dlani. Postupujeme na pohodu a já se po noční rozcvičce rozhodně nemám k rychlejší chůzi :-))) Hřebenovka a setup na chatu Refuge Durier (3 389 m) je skoro bez sněhu a tak jdeme tyto úseky bez maček. Na poměry velmi pěkné lezení. Na sestupu je jen několik úseků s velmi rozbitými skalami. Za chvíli jsme u chaty :-), tedy boudičce, kde nás vítá chatařka, která tady tráví 3 měsíce v kuse ... bez možnosti úniku do údolí :-))) Zbytek tohoto krásného dne trávíme sluněním a vychutnáváním si západu slunce.

AIGUILLE DE BIONNASSAY
Snídaně ve 4.00 a hned po ní vyrážíme do tmy. Nejprve bez maček a pak po sněhu znovu s nimi. Závěrečné sněhové pasáže před skalami jsou celkem vzdušné, ale jdou se ještě po tmě. Lezení po skalní žebru je perfektní, skála je přepychově chytovatá a má to navíc úžasnou expozici. Postupně se dostáváme až na konec skal a je tu znovu sníh a led. K samotnému vrcholu Aiguille de Bionnassay (4 052 m) je to již jen pár výškových metrů a ty už jdeme na slunci, které se před okamžikem vyhouplo za Mont Blancem.

Následuje úžasná hřebenovka dolů do selda. Podmínky jsou zde naprosto ideální a tak si ji dokonale vychutnáváme :-) Výhledy berou dech a dokážu si představit, jaké záběry by se teď daly točit z vrtulníku :-))) My se alespoň fotíme sami :-)))

DOME DU GOUTER, MONT BLANC, ARETE DES COSMIQUES
Ze sedla následuje výstup už méně vzdušný, je ale stále výhledově velmi vděčný. Stopa je perfektně šlapaná a tak nám vše velice rychle ubíhá. Na vrcholu Dome du Gouter (4 204 m) jsme v 9.19 a za okamžik se vydáváme až na samotný nejvyšší bod v Evropě na Mont Blanc (4 810 m). Je to nádherný pocit, protože je celá naše dosavadní cesta krásně vidět. A její pořádný kus. Na vrcholu na sebe počkáme a uděláme pěkně hromadné fotky.

Ještě ráno jsem nebyl na 100% rozhodnutý sestupovat z vrcholu směrem na Aiguille du Midi, ale nádherné počasí, perfektní stopa a naše nadšení mne zlomilo a jdeme do toho. Obavy jsem měl ze séraku, který 13. 8. 2013 zabil dvě horolezkyně a těžce zranil jejich guida. Více se dočtete zde.

Při sestupu se v sedle Col du Mont Maudit ještě potkávám se svým kolegou a bývalým učitelem horským vůdcem z Aosty Rudy Janinem. Je pro mne velkou poctou, že si mne stále pamatuje a vřele se zdravíme. V sedle je samozřejmě jako vždy chaos, ale my se mu tiše vyhneme pěkně po straně a celý ten uřvaný dav bleskově a naráz předběhneme :-)))

Když se přiblížíme k již zmiňnovanému séraku na Mont Blanc du Tacul mám trochu nepříjemné pocity. Před třemi dny odlomená část zabila dvě prý krásný italský holky. Cesta tentokrát vede o něco níž, než byla předtím našlápnutá. Dovolím si udělat několik snímků ... Pak rychle mizíme dolů. Další sestup je ještě opepřen jedním místem. Širokou trhlinou, kterou musíme překonat pomocí slanění.

U chaty Refuge des Cosmiques (3 613 m) odbočuji k hřebenu. Kamil trochu váhá, ale nakonec je rád, že jsme odbočili do skal. Závěrečné lezení po vyhřátých skalách je příjemnou změnou oproti šlapání ve sněhu. Vychutnáváme si to plnými doušky a za moment jsme na terase lanovky ...

Máme za sebou úžasné dobrodružství, přepychovou túru a navíc v perfektním čase. Ještě před pár dny jsme byli támhle daleko pod kopcem a začínali a ... a dnes jsme překonali jeden z nejdelších a zároveň jeden z nejkrásnějších horských traverzů ... Mám v nohách cca 6 000 m převýšení jen v posledních dvou a půl dnech, ale pocity, které teď právě zažívám, když se dívám na rozzářené a šťastné úsměvy kluků, za to rozhodně stojí :-))) Už vím, co budu rozhodně mnohým z vás vřele doporučovat :-)

Dost ale rozjímání, už se těším dolů do Chamonix do kebabárny :-)))S pozdravem
Tým Alpy4000.cz
Tým Alpy4000
KOMENTÁŘE

Térezka, 3. 9. 2013, 15:57
uaaaa...naaaaadheraaaaa!!!
to už se těm úbytkům na váze nedivím:-)))
Já, Frenky a Kristýnka, 11. 9. 2013, 16:34
Jj, jde to úúúplně samo :-)))))
NOVÝ KOMENTÁŘ
Jméno
Komentář
Šipka MATTERHORN 2019 Šipka MONT BLANC 2019 Šipka MONTE ROSA 2019 Šipka MOUNTAIN ACADEMY Šipka SILVRETTA VHT Šipka ALPSKÁ TRILOGIE 2019 Šipka EXPEDICE PERU 2019
ŠipkaAKTUALITY, INFO
ŠipkaFOTOGALERIE
ŠipkaKALENDÁŘ AKCÍ
ŠipkaPOČASÍ, LAVINY, CHATY
Alpy4000.cz na Facebooku Alpy4000.cz na Youtube
PARTNEŘI
© , Frenky a Kristýnka 2019, všechna práva vyhrazena

PARTNEŘI


Driclor proti pocení
Driclor proti nadměrnému pocení