Členství v:
Ikar-Cisa eaws UIAGM Česká asociace horských vůdců

Kalendář akcí, info, fotogalerie - Fotogalerie

Novinky Kalendář akcí Naplánované akce Fotogalerie Ohlednutí za sezónou Fotografická a literární soutěž Alpy4000

31. 07. 2013 - 03. 08. 2013

2X EIGER BĚHEM 24 HODIN – 2x HŘEBEN MITTELLEGI + JUNGFRAU – PARÁDNÍ VÝSTUPY ZA NÁDHERNÉHO POČASÍ!!!

Naše nabídka ohledně ALPSKÉ TRILOGIE již zaujala nejednoho z vás. Výstup na Eiger (3 970 m) byl vlastně obrovským snem pro Michala a Pavla, syna a jeho tátu :-)))

Náš plán zněl jasně i když na první pohled komlikovaně: vylézt a především si užít výstup na Eiger (3 970 m) – kompletní traverz, výstup hřebenem Mittellegi, sestup J hřebenem a navíc to vše pro mne bylo ještě zpetřené následným výstupem na Jungfrau.

Trocha historie:
Nedá se nic dělat, ale je nutné si opět připomenout historii výstupů. Celý tento výstup je totiž úzce spjatý s ohromnou historií kolem této vyhlašené hory. Grindelwald, pohled do severní stěny, výjezd vláčkem, z tohoto všeho na vás dýchá nezměrné úsilí lidí, kteří se zde pokoušeli o nemožné ...

Pokus o prvovýstup tímto hřebenem se datuje již z 6. července 1874 – J.W. a F.C. Hartley a švýcarští vůdci Peter Rubi a Peter Kaufmann. Další pokus uskutečnili slavný horský vůdce z údolí Saastalu Alexander Burgener a jeho klient Moritz von Kuffner v roce 1885. Dostali se až k místu zvanému Grossen Turm.

Další pokus uskutečnili 8. srpna 1894 Claude A. MacDonald a Christian Jossi a Peter Bernet z Grindelwaldu. Tehdy dosáhli výšky 3 500 m a sestoupili odtud cestou Lauper-Route!!!

Tady naleznete spoustu velmi zajímavých informací ohledně prvního úspěšného výstupu hřebenem Mittellegi. Japonský horolezec Yuko Maki a horští vůdci Fritz Amatter, Samuel Brawand a Fritz Steuri ho uskutečnili již 10. září 1921!!! A právě Yuko Maki stojí za chatou postavenou na „nejširším“ místě hřebene, přímo u nástupu tohoto famózního hřebene. Tehdy věnoval 10 000CHF vůdcům z Grindelwaldu na vybudování chaty a ta byla v roce 1924 také postavena. K tomuto prvovýstupu mohu dodat, že vylézt ho po tomto velmi uzkém vápencovém hřebenu s poměrně velmi obtížnými skalními pasážemi, bez možnosti výraznějšího jištění a hlavně BEZ FIXNÍCH LAN, byl na svoji dobu obrovský počin!!! Použití 6ti metrové hole s hákem tento zážitek určitě umocnil :-)))

Potom se odehrálo spousta dramat přímo pod touto úzkou hranou, přímo v severní stěně. Spoustu informací naleznete například tady. Já se poprvé setkal s informacemi o této stěně ve velkolepé knížce pana Radana Kuchaře Deset velkých stěn.

Přesně tento den před 75 lety započal historicky první úspěšný průstup severní stěnou - 21. - 24. 7. 1938 Anderl Heckmair, Ludwig Vörg, Heinrich Harrer , Fritz Kasparek. Celý výstup jsem myslel s jakým vybavením do tohoto šíleného podniku šli ...
Michal a nástup na Eiger
Vyráželi jsme společně s Pavlem a Michalem od nás ze Saas Grundu. Když vyrážíte do Bernských Alp nemůžete jet bez peněz a tak se kluci nejprve stavili v bankomatu drive in a trochu ho pumpli :-))) Vyrážíme vláčkem všichni najednou. Pavel si dojde na Monchsjochhutte (3 650 m) sám a tam se chce ještě doaklimatizovat a my ho s Michalem opouštíme se ve stanici Eismeer po krátkém zdržení vláčků. Výstup z této stanice je zážitek, vytesaný tunel, který se uvnitř skály stáčí směrem dolu k ledovci a na jeho koci vystupujeme po skalní rampě na ledovec. Nádherný kout Bernských Alp plný obrovských trhlin, výhledů a my :-). Po ledovci mezi trhlinami míříme ke skalám. Jsou tady pak dvě možnosti, jak se dostat k chatě. Chatař nám ale radí použití té horní. První délka trochu delikátního lezení nás na moment zastavuje, ale pak si zvykáme na lezení v pohorách po vápenci a dál už stoupáme velmi rychle a bez obtíží. Dlouhý traverz po „rampě“ téměř až k chatě a už se rozlížíme z terasy chaty kolem sebe. Jsme velmi vysoko, nad námi se tyčí POUZE náš zítřejší cíl a my si připadáme jako v nebi :-))) Na chatě později listujeme knížkami samozřejmě věnovaných Eigeru. Atmosféra je díky tomuto vyhlášenému vrcholu a také především díky pohodě na chatě fantastická!!!

Jedna česká pohorka padající do severní stěny :-)))
Je tady i skupinka 4 kluků z Čech. Spí ve winterraumu a nechali si u něj schnout své věci. Jenže ... jenže, co se nestalo :-))) U chaty přistával vrtulník a jedna pohora odlétla do severní stěny :-))) Na první pohled velice komická situace, ale na druhou stranu vzniká celkem velký problém. Jak nahoru a nebo spíše, jak se odsud vůbec dostat? Na boso nebo v pantoflích z chaty si to vůbec nedokážu představit ... Plán byl takový, že to zbývající kamarádi zkusí přes vrchol přeběhnout a pak mu jeden z nich přinese boty od jednoho ze zbývajících. Jenže ... jenže, tahle túra není úplná procházka a ti tři se dostávají na Monchsjochhutte (3 650 m) až další den okolo 1.00!!! Nevím, jak se jejich kámoš dostal pryč, ale asi to bylo vrtulníkem :-)))
Michal a výstup na Eiger
Ráno vyrážíme ještě za tmy. Chatař tady geniálně organizovuje starty jednotlivých skupin :-) Nejprve ve 4.00 vstávali tři skupinky místních guidů, ve 4.30 my spolu s dalším guidem ... Nevznikaly tak žádné tlačenice a my tak postupovali svým tempem bez stresu a na POHODU!!!

Noc se postupně vytrácela a východ slunce u Schreckhornu bral dech. Dech bral i neustálý pohled do severní stěny :-))) Lezli jsme postupně, Michala jsem pevně jistil a snažil se tu nádheru neustále dokumentovat. Michal se postupně rozlézal a vše se zakrátko změnilo v pohodové lezení okolo IV. stupně obtížnosti. Jen nově napadnutý sníh nám způsoboval trochu problémy a od půlky jsme komlet lezli v mačkách a to včetně míst na tření :-))). Přeci jen suchá skála je suchá skála. Samozřejmě k pohodovému výstupu pomáhala i fixní konopná lana :-), ale i na nich jsme museli celkem makat. Celý hřeben je maximálně exponovaný a fotogenický!!! Pojďte se tedy pokochat s námi :-)))Pavel a nástup na Eiger
Vyrážíme vláčkem z Jungfraujochu do stanice Eismeer. Nástup je stejně jako v předchozím případě úplně na pohodu :-)))

Jen na chatě se okolo večeře setkáváme s něčím, co snad ani nemá obdoby :-))) Musím si v tento moment vzpomenout na Libora Rebela Hrozu a musím se vnitřně smát, při vzpomínce na jeho případnou reakci, když se potká s takovým lidským hnusem :-))) My si tím ale nenecháme zkazit náladu a užíváme si krásný podvečer na Mittellegi hutte. Místní pivko v plechovce se severní stěnou Eigru, západ sluníčka s výhledem na dech beroucí hranu a hlavně povídání si o žtivotě s Pavlem ... A navíc je dnes 1. srpna a to je den Švýcarského národního svátku - Schweizer Bundesfeiertag a těšili jsme se na menší oslavu přímo zde na chatě, ale nakonec jsme mohli pozorovat jen ohňostroje v Grindelwaldu ...

A to mne vůbec nenapadne že tady za pár dní dojde k tragédii hned kousek od chaty ...
Nehoda na Mittellegi kousek pod chatou ...


Pavel a výstup na Eiger
Ráno vyrážíme ještě za tmy. Chatař tady geniálně organizovuje starty jednotlivých skupin :-) Nejprve ve 4.00 vstávali skupinky místních guidů, ve 4.45 my ... Nevznikaly tak žádné tlačenice a my tak postupovali svým tempem bez stresu a na POHODU!!!

Noc se postupně vytrácela a východ slunce u Schreckhornu bral dech. Dech bral i neustálý pohled do severní stěny :-))) Lezli jsme postupně, Pavla jsem pevně jistil a snažil se tu nádheru neustále dokumentovat. Pavel se postupně rozlézal a vše se zakrátko změnilo v pohodové lezení okolo IV. stupně obtížnosti. Přeci jen suchá skála je suchá skála a oproti včerejšku jsme si to krásně vychutnávali jen v pohorkách bez maček. Samozřejmě k pohodovému výstupu pomáhala i fixní konopná lana :-), ale i na nich jsme museli celkem makat a vzali si na ně znovu mačky. Celý hřeben je maximálně exponovaný a fotogenický!!! Pojďte se tedy pokochat s námi :-)))

Michal, Pavel a Jungfrau
Dnes musíme dorazit jen na Monchsjochhutte (3 650 m). Při sestupu nemáme kam spěchat, ale i přesto se snažíme dodržovat určitý rytmus, aby si nás případně počasí nepodalo nějakou tou bouřkou :-))) Na chatu dorážíme úplně na pohodu okolo 14.00. Večer ale málem dojde na nejhorší, když nám chatařka chtěla vyjít vstříc a já, díky tomu, málem neudržel večeři, jak se mi udělalo šoufl z jednoho přísedícího. Pavel s Michalem to ale sehráli perfektně a tak jsem se na konec mohl také v klidu najíst :-))) Další den vstáváme ve 3.00, následuje rychlá snídaně a pak celkem rychlý výstup na Jungfrau (4 158 m). Naší snahou samozřejmě není závod, ale jen kazící se počasí ...

Na samotném vrcholu Jungfrau jsme s klukama už před 7.30 a stojíme tam spolu s ostatními a radujeme se z parádního výstupu. Je celkem krásný výhled a počasí zatím jde. Máváme Eigeru a dáme se na sestup. Je tady několik kritických míst a tak si hlídáme především ostatní skupinky, aby nás neohrozili. A když už jsme téměř u vláčku překračujeme obrovskou trhlinu, která tak tvoří pomyslný závěr všech možných nástrah na trase :-)

A dole v Grindelwaldu se ještě stavujeme na perfektním zakončení tohoto našeho velkolepého dobrodružství a dáváme si na závěr výborný obídek v jedné z místních restaurací :-)))


S pozdravem
Tým Alpy4000.cz
Tým Alpy4000
KOMENTÁŘE

Pavel, 9. 8. 2013, 20:57
Tak příště bych prosil s pomocí 6 metrové tyče, bez fixních lan a po
Harerově vzoru bez maček :-)
pavel, 9. 8. 2013, 21:01
Jo a mě konopná lana srala :-), brala síly a v těchto podmínkách se
dalo lézt trošku pomaleji ale s minimální pomocí lan. Ale vedoucí se
musí poslouchat ;-)
Já, Frenky a Kristýnka, 10. 8. 2013, 2:33
Díky, že ses mne zastal :-)))
NOVÝ KOMENTÁŘ
Jméno
Komentář
Šipka MATTERHORN 2019 Šipka MONT BLANC 2019 Šipka MONTE ROSA 2019 Šipka MOUNTAIN ACADEMY Šipka SILVRETTA VHT Šipka ALPSKÁ TRILOGIE 2019 Šipka EXPEDICE PERU 2019
ŠipkaAKTUALITY, INFO
ŠipkaFOTOGALERIE
ŠipkaKALENDÁŘ AKCÍ
ŠipkaPOČASÍ, LAVINY, CHATY
Alpy4000.cz na Facebooku Alpy4000.cz na Youtube
PARTNEŘI
© , Frenky a Kristýnka 2019, všechna práva vyhrazena

PARTNEŘI


Driclor proti pocení
Driclor proti nadměrnému pocení