Členství v:
Ikar-Cisa eaws UIAGM Česká asociace horských vůdců

Kalendář akcí, info, fotogalerie - Fotogalerie

Novinky Kalendář akcí Naplánované akce Fotogalerie Ohlednutí za sezónou Fotografická a literární soutěž Alpy4000

11. 08. 2012 - 13. 08. 2012

2X EIGER ZA DVA DNY– HŘEBEN MITTELLEGI IVO A HONZA 2012 – DVA PARÁDNÍ VÝSTUPY NEJKRÁSNĚJŠÍM HŘEBENEM V ALPÁCH!!!

Naše nabídka ohledně ALPSKÉ TRILOGIE již zaujala nejednoho z vás. A výstup na Eiger (3 970 m) byl vlastně obrovským dárkem k narozeninám pro Ivoše :-))) od jeho milované ženy Marcely. A byl to vynikající nápad :-)

Náš plán zněl jasně a jednoduše: vylézt a především si užít výstup na Eiger (3 970 m) – kompletní traverz, výstup hřebenem Mittellegi, sestup J hřebenem ale navíc to vše bylo ještě zpetřené dalším výstupem s Honzou, jejich synem :-)

Půjčené boty
Z výše uvedeného vyplývá, že jsme měli před sebou pěkně nabitý program :-) Počasí a podmínky byly tentokrát fantastické a tak v sobotu dorážím po poledni do Grindelwaldu. Začínám se balit a zjišťuji, že jsem si doma v Saas Grundu zapomněl na balkoně schnout pohorky :-))) Po zážitcích z předchozího výstupu a hlavně sestupu z Matterhornu se ale není čemu divit …

Nedá se nic dělat, musím do centra do nějaké půjčovny :-) Vše klapne dobře, jen při samotném placení se mne prodavač s takovým posměškem ptá: „A kampak se s nima vydáte?“ No a tak mu suše odpovídám: „Ále, jen dvakrát na Eiger, jinak nikam jinam :-), nebojte!“

Trocha historie:
Nedá se nic dělat, ale je nutné si opět připomenout historii výstupů. Celý tento výstup je totiž úzce spjatý s ohromnou historií kolem této vyhlašené hory. Grindelwald, pohled do severní stěny, výjezd vláčkem, z tohoto všeho na vás dýchá nezměrné úsilí lidí, kteří se zde pokoušeli o nemožné ...

Pokus o prvovýstup tímto hřebenem se datuje již z 6. července 1874 – J.W. a F.C. Hartley a švýcarští vůdci Peter Rubi a Peter Kaufmann. Další pokus uskutečnili slavný horský vůdce z údolí Saastalu Alexander Burgener a jeho klient Moritz von Kuffner v roce 1885. Dostali se až k místu zvanému Grossen Turm.

Další pokus uskutečnili 8. srpna 1894 Claude A. MacDonald a Christian Jossi a Peter Bernet z Grindelwaldu. Tehdy dosáhli výšky 3 500 m a sestoupili odtud cestou Lauper-Route!!!

Tady naleznete spoustu velmi zajímavých informací ohledně prvního úspěšného výstupu hřebenem Mittellegi. Japonský horolezec Yuko Maki a horští vůdci Fritz Amatter, Samuel Brawand a Fritz Steuri ho uskutečnili již 10. září 1921!!! A právě Yuko Maki stojí za chatou postavenou na „nejširším“ místě hřebene, přímo u nástupu tohoto famózního hřebene. Tehdy věnoval 10 000CHF vůdcům z Grindelwaldu na vybudování chaty a ta byla v roce 1924 také postavena. K tomuto prvovýstupu mohu dodat, že vylézt ho po tomto velmi uzkém vápencovém hřebenu s poměrně velmi obtížnými skalními pasážemi, bez možnosti výraznějšího jištění a hlavně BEZ FIXNÍCH LAN, byl na svoji dobu obrovský počin!!! Použití 6ti metrové hole s hákem tento zážitek určitě umocnil :-)))

Potom se odehrálo spousta dramat přímo pod touto úzkou hranou, přímo v severní stěně. Spoustu informací naleznete například tady. Já se poprvé setkal s informacemi o této stěně ve velkolepé knížce pana Radana Kuchaře Deset velkých stěn.Výstup s Honzou
Z Grindelwaldu jsem vyrazil vláčkem, kluci už byli nahoře. A již výstup ze stanice Eismeer je zážitek, tady se potkávám nejprve s Honzou. Vytesaný tunel, který se uvnitř skály stáčí směrem dolu k ledovci a na jeho koci vystupujeme po skalní rampě na ledovec. Nádherný kout Bernských Alp plný obrovských trhlin, výhledů a my :-). Po ledovci mezi trhlinami míříme ke skalám. Jsou tady pak dvě možnosti, jak se dostat k chatě. Chatařka nám ale radí použití té horní. První délka trochu delikátního lezení nás na moment zastavuje, ale pak si zvykáme na lezení v pohorách po vápenci a dál už stoupáme velmi rychle a bez obtíží. Dlouhý traverz po „rampě“ téměř až k chatě a už se rozlížíme z terasy chaty kolem sebe. Jsme velmi vysoko, nad námi se tyčí POUZE náš zítřejší cíl a my si připadáme jako v nebi :-))) Na chatě později listujeme spoustou knížek a časopisů samozřejmě věnovaných Eigeru. Před večeří si dáváme pivo a na plechovce je stylově vyobrazen opět náš Eiger :-) Atmosféra je díky tomuto vyhlášenému vrcholu a také především díky perfektní chatařce fantastická!!!Ráno vyrážíme ještě za tmy. Chatařka tady geniálně organizovala starty jednotlivých skupin :-) Nejprve v 5.00 vstávali tři skupinky místních guidů, v 5.15 my spolu s dalšími guidy, v 5.30 další a další horolezci ... Nevznikaly tak žádné tlačenice a my tak postupovali svým tempem bez stresu a na POHODU!!!

Vyrážíme v 5.30. Noc se postupně vytrácela a východ slunce u Schreckhornu bral dech. Dech bral i neustálý pohled do severní stěny :-))) Lezli jsme postupně, Honzu jsem pevně jistil a snažil se tu nádheru neustále dokumentovat. Honza se postupně rozlézal a prvotní „ostych“ se zakrátko změnil v pohodové lezení okolo III. - IV. stupně obtížnosti. Samozřejmě k pohodovému výstupu pomáhala i fixní konopná lana :-), ale i na nich jsme museli celkem makat.

Na vrcholu jsme stanuli v 8.45 a po krátkém rozhlédnutí spěcháme dolů za Ivošem. Sestup nám jde od ruky a brzy po poledni se setkáváme na Jungfraujochu úplně všichni.

Celý hřeben je maximálně exponovaný a fotogenický!!! Pojďte se tedy pokochat s námi :-)))


Výstup s Ivem
Z Jungfraujochu sjíždíme vláčkem opět do stanice Eismeer. Čeká nás dnes „jen“ nástup na chatu. Vše jde nejprve hladce, ale v samotném závěru nás zastihne bouřka a tak se sršícími cepíny vrážíme přímo a bez klepání do dveří naší chatičky :-) Naštěstí jsme moc nezmokli a tak jen s určitými obavami sledujeme bezpečně z oken přibývající bílo na skalách kolem nás ... Skály jsou ale dokonale vyhřáté a bouřka byla krátká a tak vše za chvíli krásně taje. Večer se nám náš cíl sice neukáže celý, ale i tak západ slunce stojí za to.

Ráno nastupujeme do převalujících se mraků a atmosféra je neskutečná. Jdeme naším tempem. Krok za krokem, výšvih za výšvihem. Brzy je u nás slunce. Téměř nefouká a oproti dne předtím je krásně celý den. Kocháme se okolím a především se kocháme pohledy směrem do severní stěny :-)

U vrcholových partií se Ivošovi sice moc nechce do ostrého sněhového hřebínku, ale nakonec si to oba vychutnáváme plnými doušky :-) A pak ... pak konečně vrchol! Krásnej pocit ... Jsme tam úplně sami a Ivoš mi připomíná chaos a mumraj při výstupu na Matterhorn. Tady je ale naprostá pohoda a klid :-)

Sestup zvládáme krásně a pak už jen překonat závěrečný hřebínek směrem na ledovec. Brzy se pak setkáváme i s Honzou a pak nás čeká už jen vláček, vrácení pujčených pohor a podání rukou a rozloučení ...

Bylo mi velkou ctí absolvovat tyto nádherné výstupy právě s Ivem a Honzou. A poděkovat za to musím především Marcele, která vše vymyslela a dala dohromady ...S pozdravem
Tým Alpy4000.cz
Tým Alpy4000
KOMENTÁŘE

Honza, 16. 8. 2012, 10:48
Ahoj, paradni vystup, uz se nemuzem dockat zari :-) H.
Pítrs, 16. 8. 2012, 21:48
Tak jsem ho plánoval a tak jsem se na něj těšil až z toho letos nic
nebude snad příště jinak parádní grad.
Renata Veselá, 17. 8. 2012, 11:36
Zapomenuté botky, :-DDDDDD to taky umíme.
Ježíšek, 17. 8. 2012, 14:06
...nemáš zač :), těš(ím) se na další :))
Já, Frenky a Kristýnka, 17. 8. 2012, 17:14
No ty botky :-))), to je fááákt úlet, ale kdo ví, tak se mi prostě
nemůže divit :-)

Už se těším na další setkání s Ježíškem!!!
Radka, 20. 8. 2012, 15:06
...po výstupu na Mnicha jsme se náhodou potkali s Honzou na chatě pod
Mnichem, neznali jsme se. Přisedl a vyprávěl o výstupu ...byl to
veselý večer. Kdyby mě Honzi rodiče chtěli adoptovat, nebudu proti
:)
Já, Frenky a Kristýnka, 25. 8. 2012, 22:58
Jj, každý by chtěl Ježíška do rodiny :-)))
NOVÝ KOMENTÁŘ
Jméno
Komentář
Šipka MATTERHORN 2019 Šipka MONT BLANC 2019 Šipka MONTE ROSA 2019 Šipka MOUNTAIN ACADEMY Šipka SILVRETTA VHT Šipka ALPSKÁ TRILOGIE 2019 Šipka EXPEDICE PERU 2019
ŠipkaAKTUALITY, INFO
ŠipkaFOTOGALERIE
ŠipkaKALENDÁŘ AKCÍ
ŠipkaPOČASÍ, LAVINY, CHATY
Alpy4000.cz na Facebooku Alpy4000.cz na Youtube
PARTNEŘI
© , Frenky a Kristýnka 2019, všechna práva vyhrazena

PARTNEŘI


Driclor proti pocení
Driclor proti nadměrnému pocení